Līvānos aizvadīts SPĀKA LAB seminārs

SpakaLab_Leivuons_foto_Amanda_Anusane-54

Foto: Amanda Anusāne

Lai spēcinātu latgaliešu valodas un  tradicionālās kultūras popularitāti jauniešu vidū, 11. novembrī Līvānu novada Multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvu centrā (MJIC) “Kvartāls” notika rudens pirmais SPĀKA LAB seminārs “Kurs dreižuok(s): apdziedāšana vai reps? Tradicionālā kultūra un jaunieši”.

Pasākums bija piepildīts, kur gandrīz visas dienas garumā notika vērtīgas sarunas un aktivitātes – četru runātāju pieredzes stāsti, diskusija par tradicionālo kultūru jauniešu vidū, muzikāli radoša darbnīca un noslēgumā dejas līdz spēku izsīkumam.

Pirmā uz skatuves kāpa Kate Slišāne ar stāstījumu “Voi tradicionaluos dzīduošonys simpozejs ir interesantuoks par TikToku?”, kur viņa padalījās ar pieredze tradicionālās dziedāšanas prasmju pilnveidošanā.

Pēc tam par savu pieredzi folkloras kopā “Tarkšķi”, kā arī vietējām un starptautiskām iespējām, ko dod aktīva dalība tradicionālās kultūras norisēs, pastāstīja Katrīna Karele stāstījumā “No pirmā danča līdz koncerttūrei Brazīlijā. Unboxing”.

Savukārt, Latvijas nacionālā kultūras centra (LNKC) direktore Signe Pujāte ne tikai dalījās ar  stāstījumu “Latviešu tradicionālā dziedāšana. Pieci prieka elementi nākotnei”, bet arī aicināja pasākuma apmeklētājus tradicionālas dziedāšanas prasmju demonstrēšanā.

Pieredzes stāstu noslēgumā, latgaliešu repere Ūga jeb īstajā vārdā Daiga Barkāne, pastāstīja par savu pieredzi hip-hop kultūrā, kā arī tās perspektīvi Latgalē ar stāstu “Voi piec 100 godu reps byus latgalīšu tradicionaluo muzyka?”.

Pēc pieredzes stāstiem sekoja vērtīga diskusija “Tradicionaulos kulturys i džen Zī randeņš. Kur sasatikt?”, kurā piedalījās latgaliešu repere Ūga, folkloras kopas “Upīte” pārstāve Kate Slišāne, folkloras kopas “Turki” vadītāja Terēzija Rubene, folkloras kopas “Rūtoj” vadītāja Ilze Rožinska, folkloras kopu dalībniece un 14. Saiemas deputāte Leila Rasima, LNKC direktore Signe Pujāte un folkloras kopas “Tarkšķi” dalībniece Katrīna Karele. Diskusiju moderēja un vadīja MJIC “Kvartāls” vadītāja Marija Driksna.

Pēc sarunām un diskusijām bija laiks praktiskajām darbnīcām, kur pasākuma apmeklētāji tika sadalīti divās komandās – pirmā komanda darbojās kopā ar reperi Ūgu  un radīja paši savi repa dziesmu, savukārt, otra komanda darbojās kopā ar folkloras kopas “Rūtoj” vadītāju Ilzi Rožinsku un folkloras kopas “Turki” vadītāju Tērēziju Rubeni izdomāja paši savas apdziedāšanas rindas. Pēc radošas darbošanās sekoja dziesmotā “cīņa” – apdziedātāji pret reperiem.

Pašā pasākuma noslēgumā sekoja jautras dejas ar folkloras kopu “Rūtoj”.

Paldies latgaliešu kultūras kustībai “Volūda, biedrībai “New East” un visiem, kas iesaistījās pasākuma organizēšanā!

Uz Lapas Augšu